Haber

Çin, Ay’dan Örnekleri Rusya ve Fransa ile Paylaştı

HEFEI, 24 Nisan (Xinhua) — Çin Ulusal Uzay İdaresi’nin (CNSA) duyurusuna göre Çin, Ay’dan alınan örnekleri Rusya ve Fransa ile paylaştı.

Çin’in Uzay Günü’nün Pazartesi günü Anhui eyaletinin genel merkezi Hefei’de düzenlenen lansman töreninde CNSA, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bu ayın başlarında Çin’e yaptığı ziyaret sırasında Ay’dan bilimsel amaçlarla toplanan 1,5 gram örneğin Fransa’ya teslim edildiğini kaydetti.

CNSA, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Şubat 2022’de Çin’e yaptığı ziyarette Ay’dan toplanan 1,5 gram örneğin bilimsel araştırma için Rusya’ya sunulduğunu ve Mart 2023’te Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Rusya ziyareti sırasında Rusya’ya sunulduğunu bildirdi. Ziyareti sırasında Rusya’nın da Çin’e Ay’dan topladığı numunelerin aynısını bilimsel araştırmalar için vererek karşılık verdiğini belirtti.

Çin’in Rusya ve Fransa ile paylaştığı Ay örnekleri, Aralık 2020’de Chang’e-5 misyonu tarafından getirilen örneklerden oluşuyor. Aynı ay CNSA, araştırmayı teşvik etmek için Ay’dan toplanan örneklerin yönetimine ilişkin bir yönetmelik yayınladı. ve bilimsel bulguların paylaşımını desteklemek.

Çin’in Ay’dan topladığı örneklerin incelendiği araştırmaya Avustralya, Rusya, Fransa, ABD, İngiltere ve İsveç gibi ülkelerden bilim insanları katıldı.

CNSA, ay örneklerinin ve ortak araştırmaların paylaşılmasının, ayın oluşumunu ve evrimini incelemek ve bilinmeyen dünyayı keşfetmek için değerli bir yol olduğunu kaydetti.

CNSA ayrıca, Çin’in dünyanın dört bir yanındaki ülkelerle havacılık alışverişi ve iş birliği yapmak ve uzayda insanlık için ortak bir geleceğe sahip bir topluluk inşa etmeyi teşvik etmek için her zaman barışçıl kullanım, eşitlik ve karşılıklı yarar ilkesine bağlı kaldığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu