Yaşam

Muhteşem Filmlerin Ötesinde Yarışıyor Türkiye’nin Oscar Adayı “Kuru Otlar Üzerine”

Sinema dünyasının göz kamaştıran gecesi Oscar’lar için geri sayım başladı. Seçkin temsilcimiz ‘Kuru Otlar Üzerine’ dünya çapındaki rakipleriyle rekabet etmeye hazır. Kiminle yarışacağınızı merak ediyorsanız listemiz sizler için hazır. İzlemenin tadını çıkarın! ?

Kaynak: Filmlerle ilgili bilgiler IMDb ve TMDB sitelerinden alınmıştır.

25. Son Küller

IMDb: 6,5

Ülke: Lüksemburg

Özet : Sevgili babası James’i kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan Frances, küllerini toplama randevusunu kaçırır. James, kızının ölümünden sonra bile tuhaf bir şaka yaparak geç kalma alışkanlığını düzeltebilecek mi? Keder, zorlu aşk ve vefat edenlerin beklenmedik yollarının bizi etkilemeye devam etmesiyle ilgili kara komedi bir hikaye.

Oyuncular: Sophie Mousel, Timo Wagner, Jules Werner

Müdür: Loïc Tanson

24. Tatlı Rüyalar

IMDb: 6.6

Ülke: Hollanda

Özet : Endonezya’nın uzak bir adasında, sömürge döneminin son günlerinde, Hollandalı şeker plantasyonu sahibi Jan ve eşi Agathe, besin zincirinin en tepesinde yer alıyor. Ta ki Jan, yerli cariyesi Siti’ye yaptığı gece ziyaretinden dönerken karısının gözleri önünde aniden ölene kadar. Statükonun ayrıcalıklarını sürdürmek için çaresiz kalan Agathe, görüşmediği oğlu Cornelis’i ve ağır hamile karısı Josefien’i Avrupa’dan gelip aile işini devralmaya zorlar. İşçilerin huzursuzluğunun ortasında Cornelis ilerici değişim planlarını sergiliyor. Ancak Jan’ın vasiyeti Siti’yi aile mülkünün başına getirdiğinde ideallerin boş olduğu ve kanın sudan daha kalın olduğu ortaya çıkar.

Oyuncular: Renée Soutendijk, Lisa Zweerman, Peter Faber

Müdür: Ena Sendijarevic

23. Kötü Yaşam

IMDb: 6.7

Ülke: Portekiz

Özet : Portekiz’in kuzey kıyısında bir aile tarafından işletilen otelde, aynı ailenin farklı kuşaklarından gelen ve birbirleriyle ilişkileri acıyla zehirlenen bir grup kadın yaşamaktadır. Bu kadınlar çökmekte olan otelde hayatta kalmaya çalışırken torunlarının beklenmedik bir şekilde bu baskıcı yere gelişi, gizli kalmış nefreti ve birikmiş kırgınlıkları yeniden canlandırarak sıkıntı yaratır.

Oyuncular: Anabela Moreira, Rita Blanco, Madalena Almeida

Müdür: João Canijo

22.Gök gürültüsü

IMDb: 6.7

Ülke: İsviçre

Özet : 17 yaşındaki Elisabeth yemin etmek üzereyken ablasının ani ölümü onu manastırdan ayrılıp aile çiftliğine dönmeye zorlar. Köyün boğucu ve katı kurallarından bunalan ve ölümünün gizemini ortaya çıkarmak için kız kardeşinin izinden giden Elisabeth, yavaş yavaş yerel düzene karşı isyan etmeye ve kendi hayatını yaşama hakkı için mücadele etmeye itilir.

Oyuncular: Sabine Timoteo, Lilith Grasmug, Mermoz Melchior

Müdür: Carmen Jaquier

21. Beton Ütopya

IMDb: 6.8

Ülke: Güney Kore

Özet : Dünya büyük bir depremle yıkıldı. Kimse kalıntıların ne kadar uzandığını ya da depreme neyin sebep olduğunu kesin olarak bilmese de Seul’ün kalbinde ayakta kalan tek bir apartman kaldı. Adı Hwang Gung Apartmanı. Sakinlerinin dayanışması hızla azalıyor. Binanın şanslı sakinleri, gizemli Yeong-tak’ın önderliğinde sığınacak yer arayan evsizleri zorla tahliye eder ve faşist disiplini empoze eder.

Oyuncular: Park Seo-joon, Lee Byung-hun, Park Bo-young

Müdür: Tae-hwa Eom

20. Rakip

IMDb: 7.0

Ülke: İsveç

Özet : Yıkıcı bir söylentinin ardından Iman ve ailesi İran’dan kaçmak zorunda kalır. Mülteci olarak kendilerini İsveç’in kuzeyinde köhne bir otelde bulurlar. Kendini güçsüz hissetmesine rağmen Iman, aile reisi rolünü sürdürmeye çalışıyor. Sığınma şansını artırmak için karısına verdiği sözü tutmaz ve yerel güreş kulübüne katılır. Söylentiler yeniden yüzeye çıkmaya başlayınca Iman’ın korkusu ve çaresizliği onu ele geçirmeye başlar.

Oyuncular: Payman Maadi, Amirali Abanzad, Ahmed Abdullahi

Müdür: Milad Alami

19. Suçlular

IMDb: 7.0

Ülke: Arjantin

Özet : İki banka çalışanı Román ve Morán, rutinlerini ve günlük yaşamlarını sorguluyor. İçlerinden biri bir çözüm buluyor: Suç işlemek. Bunu bir şekilde başarıyor ve kaderini partnerine bağlıyor. Bu onların daha iyi bir varoluş umuduyla hayatlarında büyük bir değişiklik yapmalarına yol açar.

Oyuncular: Daniel Elías, Esteban Bigliardi, Margarita Molfino

Müdür: Rodrigo Moreno

18. Blaga’nın Dersleri

IMDb: 7.2

Ülke: Bulgaristan

Özet : Blaga yetmiş yaşında, yeni dul kalmış eski bir öğretmen ve güçlü ahlak sahibi bir kadındır. Telefon dolandırıcıları, kocasının mezarı için biriktirdiği paradan onu mahrum edince ahlaki pusulası yavaş yavaş yönünü kaybetmeye başlar.

Oyuncular: Eli Skorcheva, Gerasim Georgiev, Rozalia Abgaryan

Müdür: Stephan Komandarev

17.Dört Kız

IMDb: 7.3

Ülke: Tunus

Özet : Tunuslu bir kadın ve dört kız çocuğu annesi olan Olfa, ışıkla karanlık arasında duruyor. Bir gün en büyük iki kızı ortadan kaybolur. Film yapımcısı Kaouther Ben Hania, onların yokluğunu doldurmak için profesyonel oyuncuları davet ediyor ve Olfa ile kızlarının hayat hikayelerini ortaya çıkaracak benzersiz bir sinema deneyimi yaratıyor.

Oyuncular: Eya Chikhaoui, Tayssir Chikhaoui, Zine El-Abidine Ben Ali

Müdür: Kaouther Ben Hania

16. Şeylerin Tadı

IMDb: 7.5

Ülke: Fransa

Özet : Saygın bir şef olan Eugenie, son 20 yıldır kaliteli bir gurme olan Dodin için çalışıyor. Aralarındaki bağ zamanla aşka dönüşüyor ve ortaya dünyanın en ünlü şeflerini bile hayran bırakan leziz yemekler çıkıyor. Dodin, Eugenie’nin kendisine bağlanma konusundaki isteksizliğiyle karşılaşınca ona yemek pişirmeye karar verir.

Oyuncular: Juliette Binoche, Benoît Magimel, Emmanuel Salinger

Müdür: Anh Hung Tran

15. İskender

IMDb: 7.5

Ülke: Arnavutluk

Özet : 1990 yılında Arnavutluk’ta Alexander Gruda adlı bir tamirci yakın insanlık tarihinin en cüretkar eylemlerinden birini gerçekleştirdi. Muhalif olduğu gerekçesiyle donanma tarafından kovulduktan sonra kendisinin ve ailesinin özgürlüğünü kazanmak için bir savaş gemisini kaçırdı.

Oyuncular: Alexander Gruda, Marjana Gruda, Marjan Kola

Müdür: Ardit Sadiku

14. Saman Yığınlarının Arkasında

IMDb: 7.5

Ülke: Yunanistan

Özet : Yunanistan’ın kuzey sınırında eşi ve kızıyla birlikte yaşayan ve borç içinde yüzen orta yaşlı bir balıkçı, göçmenleri büyük bir ücret karşılığında sınır gölünden geçirmeye başlar. Ta ki ailenin başına gelen trajik bir olay, üç kahramanı kendi kişisel çıkmazları ve zayıflıklarıyla yüzleşmeye zorlayana kadar.

Oyuncular: Stathis Stamoulakatos, Eleni Ouzounidou, Evgenia Lavda

Müdür: Asimina Proedrou

13. Öğretmenler Salonu

IMDb: 7.6

Ülke: Almanya

Özet : Öğrencilerinden birinin hırsızlık yaptığından şüphelenilen öğretmen Carla Nowak gerçeği bulmaya karar verir. İdealleri ile okul sistemi arasında kalan eylemlerinin sonuçları onu yok etme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Oyuncular: Leonie Benesch, Leonard Stettnisch, Eva Löbau

Müdür: İlker Çatak

12. Düşen Yapraklar

IMDb: 7.6

Ülke: Finlandiya

Özet : Günümüz Helsinki’sinde, ilk aşklarını arayan iki yalnız ruh, Ansa ve Holappa, şans eseri yerel bir karaoke barda tanışırlar. Ancak çiftin mutluluğa giden yolu, kayıp telefon numaralarından yanlış adreslere, alkolizmden sevimli bir sokak köpeğine kadar sayısız engelle doludur.

Oyuncular: Alma Pöysti, Jussi Vatanen, Alina Tomnikov

Müdür: Aki Kaurismaki

11. Ben Kaptan

IMDb: 7.7

Ülke: İtalya

Özet : Kuzeniyle birlikte Dakar, Senegal’den ayrılıp Avrupa’ya gitmeye karar veren genç bir çocuk. Kahramanın bir dizi engeli aşmak zorunda olduğu ve bu süreçte insandan bir metaya, bir hayvana dönüştüğü ve sonunda bir kahramana dönüştüğü çağdaş bir Odysseia. Çölün ve denizin tehlikelerinin, insanlığın belirsizlikleri ve çelişkilerinin, ana karakterlerin hayallerinin, umutlarının ve hırslarının dindarlığa yer olmayan bir hayatta kalma mücadelesine dönüştüğü büyük bir macera.

Oyuncular: Affif Ben Badra, Seydou Sarr, Issaka Sawadogo

Müdür: Matteo Garrone

10. Vaat Edilen Topraklar

IMDb: 7.8

Ülke: Danimarka

Özet : 1700’lerin ortalarında, Danimarka Kralı V. Frederik, medeniyetin yayılabilmesi ve kraliyet ailesi için yeni vergiler oluşturulabilmesi için Jutland’ın yabani fundalıklarının evcilleştirilmesi, yetiştirilmesi ve kolonileştirilmesi gerektiğini ilan etti. Ancak hiç kimse Kral’ın emrini yerine getirmeye cesaret edemedi. Aç kurtların, haydutların ve zalim, affetmez bir doğanın musallat olduğu ıssız bir yer olan fundalık, kesin ölüm anlamına geliyordu. Ancak 1755 yazının sonlarında, Ludvig Kahlen adında yalnız bir asker, hedefine ulaşmak için kararlı bir şekilde fundalığa girdi ve hayatı boyunca kurduğu hayalin peşinden inatla koştu: Fundalık ya ona uzun zamandır aradığı zenginliği ve onuru getirecekti… ya da onu yenecekti. o.

Oyuncular: Mads Mikkelsen, Gustav Lindh, Amanda Collin

Müdür: Nikolaj Arcel

9. Yeni Başlayanlar İçin Kat Hizmetleri

IMDb: 7.8

Ülke: Makedonya

Özet : Dita hiçbir zaman anne olmayı istemez ama koşullar onu kız arkadaşının iki kızını, küçük baş belası Mia’yı ve asi genç Vanesa’yı büyütmeye zorlar. Üçü birbirleriyle çatışır ve bir arada kalmak için mücadele etmesi gereken sıra dışı bir aileye dönüşürken bir irade savaşı başlar.

Oyuncular: Rozafa Celaj, Sara Klimoska, Anamaria Marinca

Müdür: Goran Stolevski

8. Duman Sauna Kardeşliği

IMDb: 7.9

Ülke: Estonya

Özet : Dumanlı saunanın karanlığında kadınlar en gizli sırlarını ve mahrem deneyimlerini paylaşıyorlar. Kadınlar, birliktelik duygusuyla bedenlerine hapsolmuş utançtan arınıyor ve güçlerine yeniden kavuşuyor.

Oyuncular: Kadı Kivilo

Müdür: Anna İpuçları

7. Hayaletlerin Resimleri

IMDb: 7.9

Ülke: Brezilya

Özet : Recife şehir merkezindeki klasik 20. yüzyıl sinema sarayları büyük ölçüde ortadan kayboldu. Şehrin bu kısmı artık toplum yaşamının kayıp yönlerini ortaya çıkaran bir tür arkeolojik alan haline geldi. Ve bu hikayenin sadece bir kısmı.

Oyuncular: Sonia Braga, Tony Curtis, Joselice Jucá

Müdür: Kleber Mendonça Filho

6. Elveda Julia

IMDb: 7.9

Ülke: Sudan

Özet : Kuzey Sudanlı, gergin bir evliliği olan emekli şarkıcı Mona, bir cinayeti örtbas ettikten sonra suçluluk duygusuna kapılırken, kurbanın Güney Sudanlı dul eşi Julia ve oğlu Daniel’i evine alarak durumu telafi etmeye çalışır. Günahlarını Julia’ya itiraf edemeyen Mona, geçmişi geride bırakıp yeni statükoya uyum sağlamaya karar verir; Ülkedeki kargaşanın evine kadar girip onu günahlarıyla yüzleştirebileceğinden habersizdir.

Oyuncular: Eiman Yousif, Siran Riak, Nazar Goma

Müdür: Muhammed Kordofani

5. Mükemmel Günler

IMDb: 8.0

Ülke: Japonya

Özet : Hirayama, Tokyo’da tuvalet temizleyicisi olarak geçirdiği basit hayatından son derece memnun görünüyor. Oldukça yapılandırılmış günlük rutininin yanı sıra müzik ve kitaplara olan tutkusundan da keyif alıyor. Ağaçları çok seviyor ve fotoğraflarını çekiyor. Bir dizi beklenmedik karşılaşma yavaş yavaş geçmişi hakkında daha fazla bilgi ortaya çıkarır.

Oyuncular: Kôji Yakusho, Yumi Asô, Tokio Emoto

Müdür: Wim Wenders

4. İlgi Alanı

IMDb: 8.1

Ülke: Birleşik Krallık

Özet : Auschwitz komutanı Rudolf Höss, eşi Hedwig, çocukları ve hizmetçileriyle rüya gibi bir hayat yaşıyor. Öyle ki ölüm kampının duvarına bakan muhteşem evleri, tren rayları ile gaz odalarının tam arasında yer alıyor. Martin Amis’in aynı adlı romanından uyarlanan bu çarpıcı film, çiçekli geniş bahçelerinde, seralarında ve havuzlarında keyifle vakit geçiren Höss ailesinin ölümün külleri başlarına saçılırken sıradan günlük yaşamını izliyor.

Oyuncular: Sandra Hüller, Christian Friedel, Freya Kreutzkam

Müdür: Jonathan Glazer

3. Yüklü Olanlar

IMDb: 8.1

Ülke: Suudi Arabistan

Özet : Isra’a, Yemen’deki iç savaşın ortasında bir bebek daha beklediğini öğrenince kocasıyla birlikte kürtaj yaptırmaya karar verir. Ancak bu, ilişkilerinde ve başka yerlerde büyük zorluklar yaratır. Çoğu zaman unutulan bir kriz bölgesinden dokunaklı bir hikaye.

Oyuncular: Khaled Hamdan, Abeer Mohammed, Samah Alamrani

Müdür: Amr Cemal

2. Aile Albümü

IMDb: 8.4

Ülke: Uruguay

Özet : César, ayrıldıktan kısa bir süre sonra ergenlik çağındaki oğullarıyla birlikte bir rock grubu kurar. Çok geçmeden bu aile projesinin sürdürülemez olduğu ortaya çıkacak. ‘Aile Albümü’, ebeveynler ve çocuklar ile amatör rock grupları dünyası arasındaki zor bağları konu alan bir yetişkinliğe geçiş komedisidir.

Oyuncular: Diego Cremonesi, Valeria Lois, Vicente Luan

Müdür: Guillermo Rocamora

1. Mariupol’da 20 Gün

IMDb: 8.8

Ülke: Ukrayna

Özet: Rus işgali başlarken kuşatma altındaki Mariupol şehrinde mahsur kalan Ukraynalı gazetecilerden oluşan bir ekip, savaşın zulmünü belgeleme çalışmalarına devam etmek için mücadele ediyor.

Müdür: Mstislav Çernov

haberkavaklidere.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler