Haber

Xi ve Zelensky telefonda görüştü: Çin, Ukrayna’ya özel elçi gönderecek

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy ile telefon görüşmesi yaptı. Xi, Rusya-Ukrayna savaşının getirdiği krizin analizi için tüm taraflarla görüşeceklerini açıkladı.

Reuters’in Çin devlet kanalı CCTV’ye göre Xi, Çin’in Ukrayna’ya özel temsilciler göndereceğini duyurdu. Buna göre Çin, krizin çözümü için ‘barış görüşmelerini ilerletmeye’ odaklanacak ve bir an önce ateşkes için çaba gösterecek.

ZELENSKY: İLİŞKİLERİN HIZLANMASINI UMUYORUM

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy de sosyal medya hesabından telefon görüşmesiyle ilgili açıklama yaptı. Çin Devlet Başkanı Xi ile ‘uzun ve anlamlı’ bir telefon görüşmesi yaptıklarını belirten Zelenskiy, bunun Pekin ile ilişkileri hızlandırmasını umduğunu söyledi. Zelenskiy, “Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile uzun ve anlamlı bir telefon görüşmesi yaptık. Bu görüşmenin ve Ukrayna’nın Çin büyükelçisinin atanmasının ikili ilişkilerimizin gelişmesine güçlü bir ivme kazandıracağına inanıyorum.”

PRIGOJIN: UKRAYNA’NIN KARŞI SALDIRISI ÖNEMLİ

Rus paralı asker şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeni Prigojin, Ukrayna’nın bahar aylarında Rusya’ya karşı gerçekleştirmeye hazırlandığı askeri operasyonla ilgili de açıklamalarda bulundu. Yevgeni Prigojin, son aylarda çatışmaların yoğunlaştığı Bahmut’a “iyi hazırlanmış birlikler” gönderdiklerini belirterek, Ukrayna’nın “kaçınılmaz” bir karşı saldırıya hazırlandığını söyledi.

Telegram kanalından sesli mesaj yayınlayan Prigojin, Rusya’nın güvenlik kurumuna yönelik eleştirilerini de yineleyerek, Rusya içinde devam eden bir “ihanet” olduğunu iddia etti. Rusya Savunma Bakanlığı’nı Wagner’e yeterli mühimmat göndermemekle suçlayan Prigojin, “Bugün zaten iyi eğitimli düşman birlikleri Bahmut’a gönderiliyor… Ukrayna’nın karşı saldırısı kaçınılmaz.”

Ukrayna’nın 2 Mayıs’tan sonra karşı saldırıya geçmesini beklediğini kaydeden Prigojin, havaların düzelip üs sertleştiğinde saldırının başlayacağını söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu